Pengar beviljas till isvattenpolo

Åland Orcas får evenemangsstöd för att anordna en isvattenpolotävling den 7 mars i Slemmern vid Mariebad, det har landskapsregeringen beslutat.
Stödet är på maximalt 1 254 euro vilket motsvarar cirka 40 procent av de godkända kostnaderna.
Åland Orcas arrangerade tävlingen för första gången förra året.
"Åland Orcas vill nu ta det till nästa nivå och bjuder in vattenpoloföreningar, handbollsföreningar och folk som sysslar med isvakssimning. Föreningen har efter noggrann efterforskning inte hittat någon information om likande evenemang någon annanstans i världen och kallar därför evenemanget för världsmästerskap.”, står det i beslutet.
Föreningen ordnar bland annat spelplan, funktionärer samt marknadsför eventet. De har bjudit in cirka 35 föreningar och räknar med ett 20-tal inresande till evenemanget. Stödet betalas ut efter tävlingen när man lämnat in en slutrapport på kostnaderna.