Peggy Eriksson invald i tankesmedjas styrelse

Ålands framtids partiordförande Peggy Eriksson har valts in som styrelsemedlem i den politiska stiftelsen och tankesmedjan Coppieters Foundation.
Tankesmedjans uppdrag är att undersöka hur regioner och folk kan få större inflytande över sin framtid inklusive decentralisering och självstyre.
I ett pressmeddelande informerar Ålands framtid om att Eriksson nyss deltagit i sitt första möte. Det hölls i Genève i Schweiz och vid mötet passade Eriksson på att berätta om de utmaningar Åland har när det kommer till att utveckla självstyrelsen och självstyrelselagen.
”Vi ser detta som en stor möjlighet att lyfta Åland och berätta om de utmaningar Åland har och samtidigt förbättra kontakterna internationellt”, skriver Ålands framtid i pressmeddelandet.