Övningsområde för fordon på gång

Motorfordonsbyråns prov- och övningsområde på Möckelö ska byggas ut för att uppfylla krav som ställs enligt EU-direktiv och nationella föreskrifter.
Pengar för ändamålet togs upp i en tilläggsbudget redan år 2015 men än krävs ändring av en detaljplan innnan arbetet kan sättas igång.
En förutsättning för detaljplaneändringen är markbyten mellan landskapet, Alandiabolagen och Mariehamns Telefon samt att en del parkområde överlåts till Jomala kommun. Den överlåtelsen har nu godkänts av landskapsregeringen och enligt byråchef Lennart Nord på Infrastrukturavdelningen hoppas man kunna börja bygga prov- och övningsområdet i sommar. Området ska användas för förarprövning, besiktning och kontroll av fordon och en del övningar som i dag måste göras på andra platser.
Taggar
Författare
Bengt Hannus