Östersjön hotas av oåterkalleliga skador – dikning av skogsmark pekas ut som extra problematisk

Östersjön riskerar att drabbas av oåterkallelig skada om tillräckliga åtgärder inte genomförs. Det varnar Finlands miljöorganisationer för i en appell till landets politiker. Enligt Jonas Heikkilä, verksamhetsledare vid Natur och Miljö i Finland, är avrinningen från skogen en av flera akuta frågor, även på Åland.
– Enligt vetenskapen är det faktiskt ganska kritiskt. Fast det finns vissa ljusglimtar så fortsätter avrinningen ändå, säger Heikkilä.
Miljöorganisationerna pekar på flera åtgärder som krävs för att Finland ska uppfylla sina internationella havskyddsåtaganden och för att Östersjön ska uppnå god status till 2030.
Enligt Heikkilä spelar avrinningen från skogsmark och jordbruk en stor roll för vattenkvaliteten, men regeringen har varit försiktig med betydande förändringar eftersom skogsbruksfrågan är känslig.
Åland har egen lagstiftningsbehörighet i frågan. Mikael Sandvik, byråchef vid landskapsregeringens skogsbruksbyrå, skriver i ett mejl till Ålands Radio att han kan hålla med om att dikning av skogsmark är relativt oreglerad på Åland, men understryker att omfattningen numera är liten.
Miljöorganisationerna anser att tiden är knapp och att åtgärder snabbt behövs i hela landet. För att minska avrinningen vill Heikkilä införa tillståndsplikt för dikning av skogsmark samt restaurera och återställa diken som inte lett till någon större skogstillväxt.
– Då är det onödigt att det vattnet rinner rakt ut i havet, säger Heikkilä.