Oljepriset stiger i slutet av veckan

Priset på olja kommer att stiga i slutet av veckan när det nuvarande lagret tar slut.
– Hur stor prishöjningen blir och hur länge den varar går inte att svara på, säger Per-Olof Karlsson som är försäljningschef vid Rundbergs bil och service. Anders Holmberg som driver Select i Mariehamn säger att priserna på bensin kommer att stiga rejält, men han vet inte hur stor prisökningen blir.
– Redan i söndags blev det ett uppsving av kunder som kom och tankade sina bilar och fyllde sina dunkar, vilket är helt normalt när det väntas en prishöjning, säger Anders Holmberg.
Lundqvistrederiernas vd Ben Lundqvist säger att det är för tidigt att säga hur marknaden påverkas av en stängning av Hormuzsundet.
– Det blir väldigt ineffektivt med långa transporter från hamnar dit man inte gått tidigare, säger Lundqvist
Stängningen kan också leda till en situation där allt fler fartyg tvingas slåss om färre laster, vilket inte skulle vara bra för Lundqvistrederierna.