Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

"Oklart om undantagsregler för skolorna"

Terese Flöjt. Foto: ÅRTV

Skolstängningen från och med i morgon onsdag sker inte utan undantag.

Barn i årskurs ett till tre som har vårdnadshavare som i sin tur anses ha vitala samhällsfunktioner har fortfarande rätt att gå i skolan. Samma sak gäller elever upp till årskurs nio som har särskilda behov.

Men vad som är “vitala samhällsfunktioner” är inte ännu klarlagt. Det säger Terese Flöjt på Mariehamns stad.

- Är en förälder anställd i en matbutik så kan ju det vara en väldigt viktig funktion för samhället, att butikerna fortfarande kan vara öppna, säger hon.

Att skolarbetet för årskurs ett till sex ska prioritera basämnena svenska, matematik och engelska är bestämt, medan ämnesutbudet ökar för årskurserna upp till nian.

Grunden för distansskolarbetet är kontorsprogramsviten Office 365, distansarbetsverktyget Showbie och det mer bekanta programmet Wilma, samma program som används i skolarbetet i normala fall.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Coronapandemin

Författare

  1. Frippe Granlund
Publicerad 17.3.2020 kl. 17:32|Uppdaterad 17.3.2020 kl. 19:15