Nytt bottennapp av IFK

Som så många gånger förr den här säsongen stod IFK Mariehamn för ännu en ytterst dålig insats i fotbollsligan. I dag lördag blev det förlust med 0-3 i Åbo mot TPS.
TPS kontrollerade matchen och kunde vinna komfortabelt. Efter 20 minuter gjorde Kian Visser sitt första mål för dagen. Tre minuter före halvtidsvilan gjorde Samuel Anini Jr 2-0 och tio minuter in i den andra halvleken gjorde Visser sitt andra mål för dagen. Gemensamt för alla målen var att IFK i sitt försvar bara tittade på bollen och målgörarna kunde i lugn och ro sätta dit bollen.
Inför den andra halvleken gjorde tränaren Roberth Björknesjö hela fyra byten, men det hjälpte föga.
Alla eventuella halmstrån som IFK har försökt få tag i för att rädda ett nytt kontrakt i ligan börjar ta slut. Det finns 27 poäng kvar att spela om, tolv i grundserien och 15 i nedre fortsättningsserien. Med tanke på att IFK ännu inte vunnit en enda match och ligger nio poäng efter SJK, som har en match mindre spelad, så börjar det i praktiken vara klart att IFK degraderas i höst. Men i teorin finns fortfarande möjligheten.