Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Nyskriven opera vid invigning av Bomarsunds besökscenter

Fr v Robert Liewendahl, Teater Alandica, Rolf Lindqvist, Bomarsundssällskapet, och Richard Bark som ska stå för librettot. Foto: Ann-Christine Karlsson

Operan Djävulsdansen i Skarpans ska uppföras för första gången vid invigningen av Bomarsunds besökscenter 2022.

Det är ett helt nyskrivet verk av den svenska tonsättaren Daniel Hjort. Richard Bark står för librettot och han är bekant för den åländska operapubliken då han svarade för librettot och regi i operan Joel som uppfördes i Alandica i samband med kulturhusets invigning.

Martin Segerstråle ska vara dirigent, Robert Liewendahl regisserar och Ulrika Kjeldsen står för scenografin. Handlingen utspelas den 3 augusti 1842.

Operan är i en akt och innehåller fyra solistroller, en kvinna och tre män. Dessutom ska det vara en skådespelare, en dansare, en dansat kör på cirka åtta sångare och en lika stor orkester.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kultur

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
  2. Ann-Christine Karlsson
Publicerad 22.8.2019 kl. 10:50|Uppdaterad 22.8.2019 kl. 10:59