Ny tullavgift gör näthandel utanför EU dyrare – gäller från 1 juli

Från och med den 1 juli blir det dyrare att beställa billiga varor från länder utanför EU. Enligt tullöverinspektör Antti Hästbacka gäller samma regler på Åland som i riket.
En privatperson som beställer varor vars sammanlagda värde är under 150 euro behöver betala en tullavgift på tre euro för varje typ av produkt i sin beställning. En produkttyp, eller så kallad varupost, är en grupp varor som är likadana, har samma varukod och samma ursprungsland.
IOSS, Import One-Stop-Shop, är ett system där momsen för varor från nätbutiker utanför EU, värda högst 150 euro exklusive frakt, betalas redan vid köpet. Hästbacka förklarar att en annan förändring är att privatpersoner inte längre själva får förtulla varor, även om säljaren ingår i IOSS-systemet. I stället flyttas ansvaret över till säljaren eller transportföretaget.
– Det är helt och hållet på deras ansvar, säger Hästbacka.
Han förklarar vidare att om de, eller deras ombud, inte betalar tullavgiften kan försändelsen skickas tillbaka.
– Det är en stor förändring, säger Hästbacka.
Transportföretaget kan ändå föreslå att privatpersonen betalar tullavgiften. Tullen kan däremot inte rekommendera den lösningen eftersom den inte följer de nya reglerna. Hästbacka förklarar att om transportföretaget och köparen kommer överens, så kan det ändå fungera i praktiken.