Ny lekplats till ÅHS barnavdelning

ÅHS barnavdelning får en ny lekplats som man hoppas att kan öppna till sommaren. Lekplatsen blir 215 kvadratmeter stor. Sjukhuset har stått utan en ordentlig lekplats i tre år, efter att en ombyggnation gjorde att den dåvarande lekplatsen stängde.
Barnavdelningen, med lekterapeuten Linda Ehn och avdelningsskötare Miisa Weuro i spetsen, har varit med och planerat lekplatsen tillsammans med arkitekten Tiina Holmberg.
-Det känns fint att igen få en lekplats där barnen kan vistas ute, det kommer att finnas någonting för alla åldrar, säger avdelningsskötare Miisa Weuro.
Även för föräldarna är det betydelsefullt att få träffa andra föräldrar, särskilt om man har långtidssjuka barn blir man lätt väldigt ensam inne på rummen, säger Miisa Weuro.
Författare
Eva Ringbom-Fonsell
|