Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ny läkarutbildning ska ge fler svenskspråkiga läkare

Janek Frantzén, assisterande professor vid Åbo universitet. Arkivbild.

Hösten 2023 inleds en tvåspråkig läkarutbildning vid Åbo universitet i samarbete med Åbo Akademi. Åland är med på ett hörn då en pilotgrupp på fyra studerande i dag, måndag, har inlett sin praktik vid Ålands centralsjukhus.

Assisterande professor vid Åbo universitet, Janek Frantzén berättar att utbildningen i första hand riktar sig till finskspråkiga som lärt sig god svenska i skolan.
- Våra studerande har en bra grund i svenska. Idén är, då vi integrerar de svenska elementen i hela utbildningen, att de integreras i svenska i flera olika sammanhang, också t ex inom forskning, säger Janek Frantzén.

Den svenskspråkiga läkarutbildningen finansieras av en donation från Eschnerska frilasarettet. Markus Jounala, prodekanus vid Åbo universitet, säger att den åländska praktiken inte är särskilt omfattande men dock viktig och att Åland kan dra nytta av projektet.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sjukvård

Författare

  1. Martina ErikssonVisa profil
  2. Fredrik SonckVisa profil
Publicerad 27.3.2023 kl. 16:10|Uppdaterad 27.3.2023 kl. 19:31