Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ny förening vill föryngra Viking Line

Aktieägarföreningen Viking r.f. består så här långt av ordförande Roger Jansson och vice ordförande Patric Wiik samt styrelsemedlemmarna, stående från vänster, Tommy Jansson, Bengt Lindberg och Gun-Mari Lindholm. Foto: Malin Henriksson

Nybildade Aktieägarföreningen Viking r.f. vill se en föryngring av Viking Lines styrelse. Företagets försvagade lönsamhet har gett lägre aktieutdelning, så kallad dividend, till de drygt 3.300 registrerade aktieägarna som nu välkomnas in i föreningen.

– Många aktieägare har noterat att det skett en kräftgång och därmed har det uppstått en osäkerhet om företagets framtid. Som aktieägare har man känt att man inte kunnat påverka, utan att de är de stora som styrt och ställt, säger ordförande Roger Jansson.

Tanken med föreningen är att man nu ska kunna representera de små och medelstora aktieägarna i diskussioner med de stora aktieägarna. Ett av huvudmålen är att få till en förnyelse av Viking Lines styrelse där medelåldern i dag är 71 år.
– Utbytet av styrelsemedlemmar har varit bekymmersamt långsam, säger Roger Jansson.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Malin Henriksson
Publicerad 9.1.2020 kl. 19:41|Uppdaterad 10.1.2020 kl. 12:25