Nu ska lärare få extra betalt för föräldrar som leder till merarbete


Det ska bli tydligare och mer jämlikt för lärare att få betalt för arbete de utför utöver sina ordinarie arbetsuppgifter. Ett nytt arbetsvärderingssystem, KÅVAS, har tagits fram av en arbetsgrupp med representanter för både fack och arbetsgivare.
Systemet poängsätter olika arbetsinsatser enligt en fast mall, och beroende på poängsumman får läraren ett tillägg på 35, 85 eller 135 euro per månad.
Karsten Steiner, som deltagit i arbetsgruppen som representant för Akava, säger att förhoppningen är att systemet ska leda till en jämnare arbetsfördelning mellan lärarna.
Jesper Strandvik, avtalschef vid Kommunala avtalsdelegationen och också medlem i arbetsgruppen, säger att arbetsgivarna hoppas att systemet ska förenkla skolledarnas planering, skapa en mer rättvis lönesättning och fungera som en morot för lärarna.
Exempel på sådant som ger poäng är långa projekt, IT-ansvar och framställning av läromedel. Poäng ges också för ”extra arbete till följd av barn och vårdnadshavare med varierande behov”.
– Det finns klasser som är lite mer besvärliga och som leder till ökade arbetsuppgifter för klassföreståndaren. Ständiga kontakter hemåt och samtal med elever. I dag finns det ingen ersättning i avtalet för det merarbetet, säger Karsten Steiner.
Arbetsvärderingssystemet KÅVAS bygger på en finländsk modell men har anpassats till åländska förhållanden. Det berör cirka 350 kommunalt anställda lärare på Åland.