Nu sänks elpriset för alla på Åland

Både Ålands Elandelslag och Mariehamns Energi sänker sina grundavgifter och den rörliga nätavgiften från 1 augusti.
Anledningen är de 40 miljoner i Paf-medel som Kraftnät Åland tilldelats för att betala bort lånen för Finlandskabeln. Därmed sjunker avgifterna för de åländska elbolagen och ger en 8-procentig effekt på konsumentpriset.
– Eurona går rakt igenom till kunderna. För en genomsnittlig kund med 10 000 kWh gör det ungefär 82 euro per år, säger David Karlsson, vd för Ålands Elandelslag.
Nätavgifterna på Åland steg kraftigt med Finlandskabeln 2015, men har sedan stigit mindre än inflationen. I det elprisområde i Sverige som Åland tillhör har de däremot ökat med 23 procent bara de tre senaste åren. Men den kostnaden har till stor del absorberats av Kraftnät Åland.
– Vi har gynnats av att det blivit mer elproduktion på Åland. Det har hållit emot lite, annars skulle de stigit mer, säger Conny Rosenberg, vd för Kraftnät Åland.