Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Norska journalisterna: “En älskad och omtyckt kung”

Båren med Kung Harald ankommer Slottet. Foto: Øivind Möller Bakken / Det kongelige hoff

Det norska kungahuset meddelade på fredagsförmiddagen att kung Harald hade somnat in klockan 06.35 lokal tid. Han blev 89 år gammal.

De båda norrmännen Pål Engesæter och Sven Buggeland är nyblivna pensionärer och har arbetat som journalister under många år. Pål vid tidningen Bergens Tidene och Sven på tidningen VG. De befann sig båda på Åland när beskedet kom om kungens bortgång.

– Vi har haft en älskad och omtyckt kung. Han har varit en samlande figur eftersom så många i nästa generation inte alltid har betett sig så bra, säger Sven Buggeland.

Pål Engesæter och Sven Buggeland är pensionerade norska journalister. Foto: Hasse Persson Bru

De båda norska journalisterna är inne på att Kung Harald kommer bli ihågkommen som en man med värme och humor, men också som en kung som har stått upp för mångfalden, toleransen och inkluderingen i samhället.

– Jag tror att han har gjort ett starkt intryck bland många minoriteter, säger Pål Engesæter.

Skandalerna har avlöst varandra i det norska kungahuset under den senaste tiden med prinsessan Mette Marits kopplingar till sexförbrytaren Jeffery Epstein och hennes egen son Marius som är fängelsedömd efter en lång rad brott, däribland två fall av våldtäkt.

Stödet för monarkin har gjort en djupdykning i Norge. Och Norges nya kung Haakon har en tuff uppgift som väntar.

– Han får ett tufft jobb med att återupprätta förtroendet, men jag tror att han har goda förutsättningar att göra det och som person är han respekterad, säger Sven Buggeland.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Norden
  3. Norge

Författare

  1. Hasse Persson-BruVisa profil
Publicerad 28.8.2026 kl. 17:36|Uppdaterad 30.8.2026 kl. 14:38