Nordboen får inte gå till botten – planerna på konstgjort rev skrotas

Skonaren Nordboen ligger i Sjökvarteret, övertäckt med presenning. Foto: Sofia Brattvall.

Skepparen Allan Palmer ville, tillsammans med företaget Under ytan, sänka sin båt Nordboen för att skapa ett artificiellt rev. Men efter att frågan har diskuterats fram och tillbaka i två år, läggs nu planerna på hyllan.

– Ett artificiellt rev som både skulle gagna biodiversiteten på botten och samtidigt fungera som en plats där man kan studera algtillväxten på skrovet. Men eftersom vi har fått en så orimlig kravlista från ÅMHM så kommer det antagligen bli att skrota fartyget, berättar Allan Palmer.

Miljöinspektör Mikael Stjärnfelt vid ÅMHM menar att frågan har diskuterats länge av flera olika aktörer, men att ingen formell ansökan har kommit in.

– Kravlistan som vi skickade till Palmer är rimliga och nödvändiga för att vi ska kunna ta ett informerat beslut. Liknande krav har funnits för likartade projekt i Sverige och Finland, säger Stjärnfelt.

Ålandstidningen var först med nyheten.

20.10.2025 Rubriken har justerats för att undvika missförståndet att skeppet skulle sänkas i Slemmern.

Taggar

  1. Nyheter
|