Nieminen: Cosmic fungerar bättre men är långt ifrån klart

Införandet av det nya vårdinformationssystemet Cosmic ledde till en turbulent höst för Ålands hälso- och sjukvård. Nu fungerar systemet bättre – men mycket arbete återstår, enligt ÅHS ledning.
– Det är inte färdigt på något vis, men när man har använt systemet en tid blir rutinerna lättare, säger Peter Nieminen, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör och chefsöverläkare.
Situationen med Diktamen Oy, som anlitats för sjukhusets diktatskrivning, har förbättrats. ÅHS egna sekreterare arbetar fortfarande med att skriva diktat, men målsättningen är att de framöver ska kunna övergå till andra arbetsuppgifter.
I höstas ifrågasatte både Läkarförbundets lokalavdelning och oppositionen i lagtinget om patientsäkerheten äventyrades av situationen vid ÅHS. Peter Nieminen säger att man inte kan utesluta att vårdrelaterade avvikelser kan ha skett till följd av Cosmic, men betonar att patientsäkerhetsfrågor tas på största allvar och att sådana risker kan förekomma vid alla systembyten.
Cosmic är fortsatt en källa till frustration för personalen och enligt Nieminen kommer det att krävas både tid och arbete innan systemet fungerar så smidigt som möjligt, även om förbättringar väntas under våren.