Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Motionärer vill se fler egnahemstomter i sydvästra Ytternäs

Området söder om Fiskarevägen lämpar sig för egnahemstomter, anser motionärerna. Google maps

Staden borde förhandla med privata markägare i sydvästra Ytternäs för att i framtiden kunna erbjuda nya egnahemstomter där.

Det anser moderaten Roger Jansson som tillsammans med sju andra lämnat in en motion gällande detta till stadsfullmäktige.

Roger Jansson. Arkivfoto: Totte Vesterlund.

Undertecknarna skriver att staden i dag bara har två stycken egnahemstomter till salu och med en sådan tomtpolitik befrämjar man grannkommunernas tillväxt istället för stadens. Man tycker att 30–40 nya egnahemstomter kunde placeras i sydvästra Ytternäs, på Fiskarevägens hela södra sida samt på dess norra sida mellan Sik- och Idvägen. Mariehamn äger en del av marken där, övriga markområden kunde man förhandla om, tycker motionärerna.

I samband med stadsfullmäktiges möte i tisdags lämnades ytterligare en motion in där Roger Jansson var första undertecknare. Den handlade om att förbättra vistelseytorna för äldre invid Trobergshemmet.

I en motion ber man staden förbättra utevistelseytorna vid Trobergshemmet. Arkivfoto.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mariehamn
  3. Mariehamns stad
  4. Politik
  5. Äldreomsorg

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 15.5.2025 kl. 06:00|Uppdaterad 15.5.2025 kl. 07:54