Moderaterna föreslår Lindholm som talman

Bild 1 av 3Tage Silander informerar övriga partier om att moderaterna för fram Gun-Mari Lindholm till talman. Arkivfoto: Ulf Weman
Bild 2 av 3Gun-Mari Lindholm föreslås bli ny talman enligt tidigare överenskommelse. Arkivfoto: Nina Eriksén
Bild 3 av 3Johan Ehn lämnar ifrån sig talmansklubban om lagtinget röstar enligt moderaternas förslag. Arkivfoto: Alfons Röblom

Lagtingsgruppen för moderat samling vidhåller den överenskommelse angående talmansposten som partiet gick in för när den nuvarande lagtingsperioden inleddes, alltså att det blir byte på posten. Det betyder i sådana fall att Gun-Mari Lindholm tar över som talman efter Johan Ehn.

-Jag har börjat ta kontakt med de övriga partierna för att infomera om att vi har tagit ställning för Gun-Mari Lindholm, säger Tage Silander, viceordförande i lagtingsgruppen för Moderat samling.
Johan Ehn har sagt att han gärna fortsätter som talman om den möjligheten dyker upp och Gun-Mari Lindholm vill att den tidigare överenskommelsen hålls.

Talmannen väljs av lagtinget och då är det möjligt för ledamöterna att välja vem som helst av de som sitter i lagtinget.

- Brukligt är ju att de övriga partierna röstar enligt vad det partiet som har en viss post för fram, säger Silander.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Politik
|