Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

ME Group i Åbo permitterar

Wiklöf Holding-koncernens bolag ME Group permitterar. Arkivfoto.

ME Group i Åbo tvingas permittera en del av personalen till följd av minskade leveranser. Detta rapporterar Åbo Underrättelser.

Bolaget som ingår i Wiklöf Holding-koncernen levererar bland annat taxfree-varor till rederierna och Finnair.

ME Groups vd Helena Sjögren säger till Åbo Underrättelser att bolagets försäljning till fartygen minskat med hela 90 procent till följd av inställda turer. Utöver leveranserna till rederier och flygbolag distribuerar man även alkoholdrycker till butiker, restauranger och Alko vilket underlättar den ansträngda situationen något.

Totalt har ME Group 150 anställda i Åbo och Reso och ett tjugotal av dessa kommer att permitteras till slutet av maj. Permitteringarna berör endast kontorsanställda.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Näringsliv
  3. Coronapandemin

Författare

  1. Rasmus Lindqvist
Publicerad 24.3.2020 kl. 14:40|Uppdaterad 24.3.2020 kl. 15:02