Man döms till böter efter att ha läst kvinnas mejl

En man läste en kvinnas jobbmejl utan tillstånd, nu döms han till böter. Genrebild: Brett Jordan, Unsplash

En man i 40 års-åldern döms till böter efter han läst en kvinnas jobbmejl och även haft tillgång till kvinnans messenger-konto under flera veckor.

I domen från Ålands tingsrätt framgår att mannen obehörigen tagit del av kvinnans jobbmejl. Han kom över kvinnans lösenord och loggade därefter in ett flertal gånger och läste e-posten.

Mannen tog sig även in i kvinnans telefon och läste då kvinnans messengerkonversationer och tog del av instagramkontot.

Mannen erkände att han gjort så som fanns i gärningsbeskrivningen och döms till 50 dagsböter på sammanlagt 1 800 euro och han ska även betala brottsofferavgift på 80 euro.

I domen från tingsrätten fanns också en åtalspunkt om lindrig misshandel och en om misshandel. Men de lades ned av åklagaren eftersom parterna ingått förlikning.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Rättsväsende
  3. Brott och straff