Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Män i 60 års-åldern körde ovarsamt – fick böter

Foto: Malin Lundberg

Två män i 60 års-åldern har i två domar av Ålands tingsrätt dömts till böter efter att den ene kört för fort och den andra sladdat på en parkering.

Den ene mannen körde en bil i 100 kilometer i timmen på en 50-väg i Jomala i början av augusti i år. Han döms till 50 dagsböter på sammanlagt 2 700 euro plus att han ska betala brottsofferavgift på 80 euro.

I slutet av november förra året vände den andre mannen en bil på en parkering genom att sladda. Han visade enligt tingsrätten inte den omsorg och försiktighet som krävs eftersom det fanns en annan bil och fotgängare i närheten när han sladdade. Mannen döms till tio dagsböter på sammanlagt 1 080 euro.

Bägge mannen erkände sina gärningar och avstod från sin rätt till muntliga förhandlingar, därmed avgjordes ärendena genom skriftliga förfaranden.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Owe SjöblomVisa profil
Publicerad 29.10.2024 kl. 08:09|Uppdaterad 29.10.2024 kl. 09:59