Lyckad rörelsestrategi för barn i Sund exporteras till andra kommuner

Edvard, Elvi, Erik och Olivia tycker om att röra på sig på dagis. Foto: Martina Eriksson

Tosarby daghem i Sund använder sedan hösten 2024 en ny rörelsestrategi, framtagen av personal på daghemmet.

Med strategin, som visat sig vara ett lyckat koncept, vill man få in mer rörelse i barnens vardag.

Strategin togs fram av barnskötarna Matilda Berglund, Jenny Svenblad och föreståndaren Alexandra Andersson med inspiration från en kurs om barn och rörelse som all personal på daghemmet gick.

Målet med rörelsestrategin är att erbjuda rörelse en och en halv timme varje dag, vilket är hälften av de tre timmarna rörelse som rekommenderas för barn dagligen.

Jenny Svenblad, Alexandra Andersson och Matilda Björklund satte ihop Tosarby daghems rörelsestrategi som nu ska exporteras till andra kommuner. Foto: Foto: Martina Eriksson



Andra kommuner följer nu Tosarby daghems väg.
– Flera kommuner har hört av sig och vill utveckla sin egen rörelsestrategi. Det var ett stort intresse bland alla daghem på Åland för de här kurserna, säger Alexandra Andersson.

Och barnen på daghemmet är överens: gymnastik är roligt!
Bäst av allt som erbjuds är att klättra i träd tycker Edvard, 6 år. Olivia, 5 år, gillar att göra kullerbyttor och dansa.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sund
  3. Barn och unga
  4. Barnomsorg
|