Luftvärmepump ersätter skorsten i Höglids takrenovering

Genrebild. Foto: Niklas Grönholm

Landskapsregeringen har sagt ja till Kökar ungdomsförenings önskan om att räkna in en luftvärmepump som en godkänd kostnad i renoveringen av ungdomslokalen Höglids tak.

Projektet har tidigare fått stöd av landskapet på upp till 16 250 euro. I den ursprungliga planen ingick bland annat arbete med att plåta in och göra genomföring för skorstenen.

Nu vill ungdomsföreningen istället köpa en luftvärmepump eftersom den gamla skorstenen visat sig vara i så dåligt skick att den inte går att använda och man vill övergå från spisuppvärmning till luftvärmepump.

Landskapsregeringen konstaterar att övergången från spisuppvärmning till uppvärmning med luftvärmepump gör att kostnaden för hela projektet uppskattas bli lägre än vad som tidigare kalkylerats.

Stödet kan, precis som tidigare, betalas ut när föreningen lämnat in sin slutliga redovisning – senast den 31 december 2026.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kökar