Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

LR välkomnar möjlighet att ingripa mot vårdpersonal efter brott

Arsim Zekaj skriver att man från åländskt håll efterlyst den här möjligheten i flera år. Foto: Fredrik Hitonen

Landskapsregeringen välkomnar ett lagförslag som skulle ge Tillstånds- och tillsynsverket större möjligheter att ingripa i en yrkesutbildad persons rätt att utöva sitt yrke inom hälso- och sjukvården om denne begått allvarliga brott utanför sin yrkesutövning.

Det skriver social- och hälsovårdsminister Arsim Zekaj (S) i ett utlåtande till Social- och hälsovårdsministeriet. Zekaj skriver att man från åländskt håll efterlyst den här möjligheten i flera år.

Landskapsregeringen välkomnar också att tydligare språkkrav för yrkesutbildade inom hälso- och sjukvården föreslås. Man ser även positivt på att riksregeringen vill göra det möjligt att bedöma om utländska examina motsvarar de kunskaper och kvalifikationer som krävs i Finland.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Hälso- och sjukvård

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 14.8.2026 kl. 16:23|Uppdaterad 14.8.2026 kl. 17:59