Löfström: Senare skolstart i Finland skulle gynna den åländska turismen

Riksdagsledamot Mats Löfström ser synergier mellan senare skolstart och längre turismsäsong. Årtv

Mats Löfström understöder undervisningsminister Anders Adlercreuz (SFP) förslag om att senarelägga skolstarten i Finland.

Förslaget är att skolan i riket skulle börja två veckor senare, och således ligga närmare den åländska skolstarten.

I riket inleddes skolstarten för grundskolorna i år redan för en och en halv vecka sedan alltså den sjunde augusti.

En senareläggning av skolstarten i riket skulle stödja turismen på Åland, skriver Löfström i ett pressmeddelande.

Han menar både att turistströmmarna från Finland skulle mattas av senare, men också att tillgången på sommarpersonal skulle bli bättre.

– Det här skulle vara en bra sak för Åland som kunde bidra till att säsongen också förlängs hos oss vilket också genererar skatter till Finland som helhet, skriver Löfström

Taggar

  1. Nyheter
  2. Grundskola
  3. Sommarlov
  4. Politik
|