Löfström: Regeringen mjuknar om parlamentsplats
![](https://images.alandsradio.ax/images/5txfsi3d/production/f14e4b727c2a5ee551c19373fb351f08fe16f3bc-2880x2160.jpg?auto=format&fit=crop&fp-x=0&fp-y=0&h=533&q=75&w=800)
Det finns tecken på att regeringen Sipilä mjuknat i frågan om att omfördela de EU-parlamentsplatser som frigörs efter Brexit. Det menar Ålands riksdagsledamot Mats Löfström som förra veckan tillsammans med riksdagens stora utskott fick en rapport från det senaste EU-toppmötet av statsminister Juha Sipilä.
Finland kommer inte tacka nej till en extra EU-parlamentsplats ifall man blir tilldelad en skriver Mats Löfström i ett pressmeddelande. I stora utskottet lyfte Löfström att Åland borde få en egen parlamentsplats och han tycker det är positivt att statsministern i media själv lyft frågan.
- Även om han inte gett andra löften än att betona att det är viktigt att Åland hörs i frågan är det ändå principiellt mycket viktigt för frågans kommande behandling, tycker Löfström, som också för diskussioner med Ålandsminister Anne Berner och utrikesutskottets ordförande Matti Vanhanen.
- Arbetet fortsätter på alla fronter, skriver Mats Löfström.