Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Livsmedelsverket: Mördarsniglar måste avlivas så smärtfritt som möjligt

Mördarsnigel. Foto: Owe Sjöblom

Vid bekämpning av mördarsniglar ska man använda ett avlivningssätt som är så smärtfritt som möjligt. Det skriver Livsmedelsverket i ett pressmeddelande på torsdagen.

Man hänvisar till lagen om djurvälfärd som stadgar att avlivningen ska vara snabb och smärtfri samt ske med en metod som lämpar sig för avlivning av djuret i fråga. Den som genomför avlivningen ska ha tillräckliga kunskaper om och skickligheter i avlivningsmetoden.

Livsmedelsverket påpekar att kravet gäller alla djur, även invasiva arter. Man tillägger att mördarsniglar (Avion vulgaris) har ett utvecklat nervsystem och förmåga att känna smärta.

Spritättiksyralösning och salt är till exempel inte lämpliga avlivningsmetoder. Däremot rekommenderas följande metoder:

  • Att krossa huvudet med tillräcklig kraft mot ett hårt underlag
  • Att klippa snigelns huvud i längdriktningen mellan tentaklerna med en sax så att nervringen i huvudet skärs av
  • Att kallbedöva sniglarna vid ca +5 grader innan de avlivas i frysen vid -18 grader i minst två dygn.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mördarsniglar

Författare

  1. Fredrik SonckVisa profil
Publicerad 9.7.2026 kl. 14:12|Uppdaterad 9.7.2026 kl. 17:40