Liv Wentzel nomineras till Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris 2025

Liv Wentzel. Privat foto

Författaren Liv Wentzel är Ålands nominerade till Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris 2025. Hon nomineras för barnboken Neptunihusets hemlighet, berättar Nordiska rådet i ett pressmeddelande.

Författaren, journalisten och bibliotekarien Liv Wentzel var tidigare bosatt i Mariehamn på Åland men bor nu i Sverige. Tiden på Åland lade grunden för hennes författarskap och hon har tidigare skrivit tre romaner för en vuxen publik med inspiration från åländsk historia.

Totalt är 14 verk nominerade, två från Danmark, Finland, Island, Norge och Sverige, samt ett från Färöarna, Grönland, Åland och det samiska språkområdet. Vinnaren av Nordiska rådets litteraturpris 2025 offentliggörs den 21 oktober och prisstatyetten överräcks till vinnaren på Nordiska rådet session i Stockholm den 28 oktober. Priset är 300 000 danska kronor och prisstatyetten ”Nordlys”.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kultur
|