Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Landskapsregeringen om spireaförbudet: “Börja med att kolla vilken sort som växer i din trädgård”

Vitspirea är en av växterna som snart förbjuds. Foto: Dear Sunflower, Unsplash

Det är den nya förordningen för invasiva främmande arter, som gäller på Åland från 1 september, som lett till att de populära trädgårdsväxterna vitspirea och rönnspirea snart förbjuds.

Linnea Nordström, tillfällig naturvårdsintendent vid landskapsregeringen förklarar att växterna kommit hit via handelsträdgårdar där de tidigare varit möjliga att köpa. De senaste åren har man märkt att spireorna har en tendens att spridas aggressivt i naturen och då tar över och gör att naturliga växter trycks undan.
– Man har sett i Finland att de har börjat sprida sig utanför trädgårdarna, i närliggande natur, och då börjar det bli ett problem, säger Nordström.


Från landskapsregeringen önskar man nu att privatpersoner tar bort arterna från sina trädgårdar. Linnea Nordström poängterar att det finns flera arter av spirea, så ett första steg är att kontrollera vilken art man har i sin trädgård.

Någon kontroll i privata trädgårdar kommer landskapsregeringen inte göra.
– Vi har ett tillsynsansvar men det handlar först och främst om att växterna inte sprider sig in i närliggande natur, säger Linnea Nordström. 

Fruktad lövplattmask svartlistad av EU: “Det är bra”

Läs artikel

Snart förbjuds populära spireor – nya regler om invasiva arter trädde i kraft

Läs artikel


Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Amira BoughdiriVisa profil
  2. Martina ErikssonVisa profil
Publicerad 15.9.2025 kl. 16:51|Uppdaterad 16.9.2025 kl. 10:10