Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Kumlinge och Lemland höjer skatten, Finström sänker

Den genomsnittliga inkomstskattesatsen på Åland är 17,7 procent. Foto: Illustration från Åsub.

Nu har samtliga kommuner på Åland slagit fast skattesatserna för nästa år. Lemland och Kumlinge höjer inkomstskattesatsen, Finström sänker sin och resten av kommunerna behåller samma nivåer som de haft under 2025.

I Lemland blir inkomstskattesatsen 17,8 procent nästa år, 0,1 procentenheter högre än i år. Kumlinge höjer sin inkomstskattesats med 0,3 procentenheter till 19,3 procent. Finström sänker sin inkomstskattesats med 0,5 procentenheter och landar på 19 procent.

Inkomstskattesatsen är i genomsnitt 17,7 procent på Åland. Mariehamn har den lägsta skattesatsen med 17 procent och Kökar har den högsta på 19,7 procent.

Föglö, Kumlinge, Sottunga och Mariehamn tar ut fastighetsskatt på stadigvarande bostad, för annan bostad tar samtliga kommuner ut 0,9 procent.

Det är Åsub som sammanställt uppgifterna om skatterna.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Kommuner
  3. Skatter

Författare

  1. Malin LundbergVisa profil
Publicerad 19.11.2025 kl. 09:11|Uppdaterad 19.11.2025 kl. 12:36