Körkort räcker för inresa till Sverige

Svenska polisen meddelade i går kväll att även körkort godtas som godkänd id-handling för inresa till Sverige.
Det med anledning av att Sveriges regering tidigare i veckan meddelade att landet inför obligatoriska id-kontroller vid inresa till landet från och med måndag 28 mars till och med den 1 september.
De skärpta kraven på id-kontroller vid inresa till Sverige kan slå hårt mot rederierna. Alla passagerares id-handlingar ska kontrolleras vid ombordstigning.
- Just nu jobbar vi för fullt med att Sverige ska backa på punkten att det ska vara id-kontroll mellan Sverige och Finland. Rederierna har inte resurser att kolla alla passagerare, säger Maija Mattila, arbetsmarknadsjurist vid Rederierna i Finland.