Körkort från 17 får nej i lagtinget – dispens kan utredas 

I riket kan 17-åringar få dispens för att få körkort, något landskapsregeringen uppmanas att överväga vid nästa revidering av körkortslagen. Foto: Pixabay.com/bobtheskater

Nej, det blir ingen sänkt körkortsålder för personbilar. Det stod klart när lagtinget på måndagen fortsatte behandlingen av Pro Ålands och Moderaternas motion om att 17-åringar ska kunna få ta körkort.

Lag- och kulturutskottets betänkande presenterades av Sandra Listherby (Lib), som bland annat hänvisade till statistik från Åland som visar att unga förare är överrepresenterade i trafikolyckor som lett till personskador.

– Utskottet har haft ett gediget upplägg av höranden och den enade rekommendationen har varit att inte sänka körkortsåldern, sa hon.

Däremot uppmanas landskapsregeringen att vid nästa revidering av körkortslagen se över möjligheten att införa dispens för 17-åringar, i likhet med den modell som finns i riket.

Veronica Thörnroos (PÅ) och Anders Holmberg (M) hör till dem som vill att frågan utreds vidare.

– Det finns möjligheter för oss att göra något som är unikt, både lagligt och lägligt för ålänningarna. Vi talar om frihet under ansvar, sa Veronica Thörnroos.

– För vissa familjer är dagens lösningar med mopedbilar både dyra och ineffektiva, sa Anders Holmberg.

Frågan om ungdomars rörlighet aktualiseras igen på onsdag, då lagtinget behandlar Obunden samlings motion om Å-traktorer, motsvarande Sveriges A-traktorer.

Taggar

  1. Nyheter
|