Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Kommer lagtinget att godkänna Ålands största upphandling?

Klockan 09.30 startar dagens debatt i lagtinget.

I dag samlas lagtinget för ett extrainsatt plenum där upphandlingen av ett nytt vårdinformationssystem, VIS, väntas få sitt avgörande.

Finans- och näringsutskottet har föreslagit att lagtinget ska ge sitt godkännande trots att man samtidigt ifrågasätter huruvida upphandlingen har skötts affärsmässigt.

Frågan har väckt starka känslor och i nuläget tycks oenigheter finnas både inom regeringsblocket och oppositionen gällande upphandlingen som beskrivs som den största i Ålands historia.

Andreas Kanborg (Ob), som reserverade sig mot utskottsbetänkandet, har förutspått “en stundvis hätsk debatt”. Finans- och näringsutskottets ordförande John Holmberg (Lib), som personligen är kluven i frågan, sa på onsdagen till Ålands Radio att han tror att Kanborgs reservation kommer att få understöd från fler än de Obundnas ledamöter.

Debatten startar klockan 9.30 och sänds på Ålandskanalen och på Ålands Radios hemsida. Intervjuer, referat och analys hör du i våra senare sändningar.

Taggar

  1. Nyheter
  2. VIS-projektet
  3. Politik

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 12.4.2024 kl. 06:15|Uppdaterad 12.4.2024 kl. 07:58