Kölden gör situationen i Ukraina ännu svårare

Sergej Babenko, Yuliia Honcharova och Oleksandr Melnyk, ukrainare bosatta på Åland, har kontakt med familj och vänner i Ukraina och de beskriver läget som mycket svårt.

– Nu är det vinter med många minusgrader och det är många attacker mot infrastruktur där elen slås ut, så det är många som är utan värme, säger Sergei Babenko.

Angående fredssamtalen som förts anser de att det inte ser ut att finnas någon lösning inom den närmaste framtiden.

– Även om Ryssland vill ha Donbass är vår uppfattning att det inte leder till fred, det är bara ett steg mot ett helt övertagande av Ukraina, säger Yuliia Honcharova.

På frågan om de tror att det kan bli fred snart är alla tre tveksamma, men en eventuell vapenvila kanske kan nås, menar de.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Feature
  3. Ukraina
|