Kökar vill se förbättringar för djur på skärgårdsfärjor

Kökars kommun vill ha bättre utrymmen för djur M/S Skiftet. Arkivfoto: Johan Ågren

Kökars kommun har skickat skrivelser till landskapets infrastrukturavdelning gällande utrymmen för djur ombord på skärgårdsfärjorna.

På M/S Skiftet, är djursalongen liten och rymmer endast ett par hundar. Kommunen föreslår att utrymmet byggs ut, bland annat genom att ett tidigare ombyggt gym tas i bruk för ändamålet. 
Samtidigt vill man att en toalett i den nedre salongen hålls öppen, så att resenärer inte behöver lämna djur och barn utan uppsikt.

Även gällande M/S Viggen har Kökar förslag. Där är djursalongen placerad vid hissen, vilket enligt skrivelsen skapar svårigheter både för rörelsehindrade passagerare och för personalen. Man föreslår nu att utrymmet flyttas och att en bättre lösning tas fram som beaktar både djurägare och allergiker.

Kökar uppmanar infrastrukturavdelningen att utreda behoven och ta fram fungerande lösningar.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Skärgårdstrafiken
  3. Kökar