Katalonien påverkar Åland i EU
![](https://images.alandsradio.ax/images/5txfsi3d/production/8946e25982abe9f7fdb589da2b063296347288dc-2880x2160.jpg?auto=format&fit=crop&fp-x=0&fp-y=0&h=533&q=75&w=800)
Konflikten i Spanien mellan Katalonien och centralregeringen får också återverkan på Åland. Nu när frågan om en egen parlamentsplats i EU är aktuell är det inte just nu läge att framhålla en självstyrande regions krav och jämföra med andra autonoma regioner. Det menar landskapsregeringens representant i Bryssel, Julia Lindholm.
- Man kanske inte specifikt nämner vilka regioner man har i åtanke, utan formulerar sig mera allmänt, säger hon.
Men det arbete som görs i frågan från landskapets sida i Bryssel är just att jämföra lösningar för andra regioner. Ett exempel är Belgien där den tysktalande minoritetens område utgör en egen valkrets i EU-valet, trots att man bara är drygt 70.000 invånare. Att få Åland till en egen valkrets är målet för landskapet i diskussionerna med Helsingfors. Först skall ändå EU-länderna bestämma hur Storbritanniens parlamentsplatser skall fördelas efter Brexit.
Författare
Ulf Weman