Kan Axgansk turism bli något? “Åländska turister kunde få upp ögonen för skärgården mera”

Precis som en del ålänningar väljer att äta axganskt, alltså första hand lokala råvaror, kunde Axgansk turism kanske bli ett nytt koncept.
På Brändö har man sett ett litet uppsving av åländska turister, men fler kunde komma, tycker Eva Nordlund, platschef på Hotell och restaurang Gullvivan.
Förutom att det såklart skulle göra gott för turistflödena om också åländska turister hittade ut till skärgården, menar Nordlund att det finns en annan aspekt som kunde bra om fler fastålänningar turistade i skärgården.
– Det är ganska mycket i tidningarna om skärgårdstrafiken just nu. Jag tycker det kunde vara bra om fler besökte oss för att se lite vad det handlar om. Det är liksom allt för oss. Och så är skärgården fin också, såklart, säger Nordlund.
Författare
|