Kaj Jansson ger sig in i debatten om skärgårdstrafiken

Sjöfartskonsulten Kaj Jansson. Foto: Felicia Bredenberg

Det finns ingen teknisk anledning att byta rutter för att elektrifiera skärgårdstrafiken. Det säger sjöfartskonsulten Kaj Jansson, som varit projektchef för flera färjebyggen.

Jansson har på eget initiativ gjort beräkningar och kommit fram till att både norra och södra linjen kan köras på el i nuvarande system – om man bygger upp tillräckligt stora batteripaket i land. Han menar att skärgårdsbornas behov borde väga tungt, och att dagens ruttnät dessutom gör att man bland annat slipper nyinvesteringen i Hastersboda.

Han trodde först att två nybyggen behövdes, men efter att ha tagit del av landskapets planer för att bygga om befintliga fartyg anser han att det är en bättre och billigare lösning, förutsatt att fartygens skick tillåter en förlängning och installation av batterier.

Jansson säger att han försökt diskutera sina beräkningar med landskapsregeringen, men att han hittills inte fått någon egentlig respons.

– Jag är inte nöjd med gensvaret. Och visar det sig att mitt förslag är galet så är det okej – men jag vill att det analyseras på ett professionellt sätt, säger han.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Skärgårdstrafiken
|