Integrationssamordnare: “Chockartat besked, nu måste vi steppa upp vårt arbete”

I går kom beskedet från Migrationsverket om att Ålands mottagningscenter läggs ner och att dess verksamhet upphör i september.
– Det var ett chockartat besked och nu måste vi steppa upp vårt arbete, säger Sofie Roxbäck, integrationssamordnare i Mariehamns stad.
I dag finns det 149 personer som bor i Mariehamn men som ännu inte har staden som hemkommun då de är skrivna på mottagningscentret. Nu kanske de väljer att bli kommuninvånare.
– Det blir en hel del arbete för oss under en relativt kort tid. Vi behöver säkert rekrytera mer personal, vi får sätta oss ner och fundera, säger Roxbäck.
Hon tycker också att det är tråkigt att centret som varit en trygghet för många läggs ner. Hon får medhåll från flera kommundirektörer på landsbygden, och Finströms kommundirektör Magnus Sandberg menar dessutom att det varit en trygghet för själva kommunen att Migri haft representanter på plats på Åland.
– De känner till de lokala förhållandena och har därför lättare att lösa olika behov av service som uppstått hos målgruppen, skriver han i ett mejl till Ålands Radio.