Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Inget Poker run i år - men stans gästhamnar ser ändå fram emot en bra säsong

Brage Jansson, verksamhetsledare på ÅSS och Steve Elimä, hamnchef på MSF. Foto: Foto: Fredrik Hitonen / ÅRTV

Trots den sena våren är säsongen är igång för de två gästhamnarna i Mariehamn. Vid Ålands Radios direktsändning från Sjöfartens dag intervjuades representanter från ÅSS (Åländska segelsällskapet) och MSF (Mariehamns seglarförening).

– Vi har redan haft gäster från Schweitz, Holland, Sverige och Finland, säger Steve Elimä som är verksamhetschef på MSF .

Även vid ÅSS är ruljansen med båtgäster igång vid hamnen:

– Senaste natt hade vi elva gäster liggandes i hamnen från Sverige, Finland och Tyskland, säger Brage Jansson som är verksamhetsledare vid ÅSS.

Inget Poker run på Åland den här sommaren

– I år går ingen Poker run på Åland eftersom gänget som kommer från Sverige har valt att lägga sin rutt kring Öregrund i år och vi har inte tillräckligt många båtar från Åland för att det ska räcka till, säger Steve Elimä från MSF.
Men han hoppas att Poker run är tillbaka på Åland nästa år igen och istället väljer man att arrangera ett klubbmästerskap.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sjöfart

Författare

  1. Tua ÅströmVisa profil
Publicerad 22.5.2025 kl. 16:06