Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Inbrott på restaurang i Mariehamn

Flera fick böter under polisens trafikövervakning. Foto: Ida Jansson.

Polisen utreder ett inbrott i en restaurangfastighet i Mariehamn.

Inbrottet har ägt rum i slutet av förra veckan och utreds nu som stöld och polisen har genomfört en brottsplatsundersökning.

Utöver det här fick flera fordonsförare böter för trafikförseelser under fredagen. Polisens trafikövervakning resulterade i totalt tio stycken böter. I Mariehamn försökte en personbilsförare backa ut ur en parkeringsficka på Nygatan med telefonen i handen mot örat och fick böter om 100 euro. Utöver det här fick totalt nio bilförare böter då de inte stannat vid stoppskylten på Skillnadsgatan.

En till förare fick böter efter att ha kört bil med mobiltelefon mot örat på Nya Godbyvägen. Polisen meddelar att 100 euro ges normalt i böter men i detta fall visade det sig att fordonskombinationen var för tung, därför fick föraren även dagsböter för olovlig körning. Utöver det här visade det sig att släpet var obesiktat sedan 10 år och belades med körförbud.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Niklas Grönholm
Publicerad 6.7.2020 kl. 09:17