IFK släppte på handbromsen i andra halvlek – vann i säsongsavslutningen

IFK fick fira framför hemmapubliken efter seger mot AC Oulu. Foto: Dan Sjöblom-Svensson

IFK Mariehamn vann den avslutande matchen i ligan när AC Oulu slogs tillbaka med 2-0.
– Det märktes i första halvlek att inget av lagen hade något att spela för, säger Daniel Enqvist som gjorde sitt första ligamål för säsongen.

Den första halvleken var ett sömnpiller där det verkade som spelarna på planen redan hade avslutat säsongen.

Tidigt in i andra halvlek tog IFK ledningen. Oulu-backen Joel Lehtonen nickade bollen i ryggen på Leo Andersson och bollen gick över mållinjen. Därefter var det som att bägge lagen släppte på tyglarna. 

IFK utökade ledningen genom Daniel Enqvist som fastställde slutresultatet till 2-0. 

IFK gick obesegrade genom nedflyttningsserien och slutar på åttonde plats i ligan, den bästa placeringen för klubben sedan 2019.
– På ett sätt vill man att säsongen fortsätter. Vi hittade rätt på slutet och har något att bygga på inför nästa säsong, säger mittfältaren Sebastian Dahlström.

Tränaren Gary Williams sitter på utgående kontrakt men under lördagskvällen tänker han inte fundera på sin framtid.
– Nu vill jag bara njuta. Det har varit en del press under säsongen så ikväll ska jag bara slappna av, säger han.

FC Haka åker ur ligan medan KTP får kvala mot TPS som slutade tvåa i ligaettan.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. IFK Mariehamn
  4. IFK Mariehamn herrfotboll
  5. Tipsligan
|