IFK hockey vill ha stora delar av laget klart i mitten av april

Hockeysäsongen tog slut i söndags och nu har spelarna ledigt från träning, men på kansliet pågår redan förberedelserna inför nästa säsong.
Tränaren Calle Juslin-Nyqvist har fått ungefär 50 meddelanden från olika spelare som gärna skulle vilja komma till IFK för att spela i division 2 nästa säsong.
– Vi ska först låta spelarna ha lite ledigt, sen ska jag ha en ordentlig genomgång och se vem som vill vara kvar och vilka som eventuellt tackar för sig, säger Calle Juslin-Nyqvist.
Redan nu står det klart att trotjänaren Andreas Stenberg, spelaren med flest matcher i IFK-tröjan, lägger skridskorna på hyllan och Emil Lassiniemi flyttar tillbaka till Pargas.
IFK jobbar också för att få fler egna spelare i a-laget.
– Det är säkert många som kanske funderar på varför vi tar in spelare från fastlandet, men skulle jag få bestämma så skulle alla spelare vara ålänningar. Men det behöver samtidigt vara spelare som är villiga att träna och som är drivna och vill framåt. Det funkar inte på det sättet att man automatiskt får en plats i a-laget för att man är ålänning, säger Calle Juslin-Nyqvist.
Han påpekar också att det just finns ett glapp i ålderskullarna och det har täppts till med spelare utifrån. Målet med ungdomsverksamheten är att fler ska komma upp till a-laget och där tror Calle Juslin-Nyqvist att platsen i division 2 hjälper till att sporra unga spelare.