IFK hockey har nu lämnat in anmälan om offentlig tillställning

För publikens säkerhet ska anmälan om offentlig tillställning göras till polisen. Arkivfoto: Owe Sjöblom

Fram tills nyligen har IFK Mariehamns ishockey inte gjort anmälan om ordnande om offentlig tillställning till polisen när A-laget har spelat hemmamatcher i Islandia.

– Som vi har sett det är reglerna för när man behöver anhålla om tillstånd tolkningsbara och hittills har vi ansett att vi inte behövt, säger ordförande Tony Silvander.

Men enligt Silvander uppstod diskussion inom föreningen att det börjar bli dags att göra en anmälan eftersom publiken har ökat så pass mycket i antal under den senaste tiden.

– Det ändrar ändå inte på något med tanke på hur vi jobbar med arrangemanget, vi vill ge en så bra upplevelse för publiken som möjligt och att de ska känna sig trygga, säger Tony Silvander.

Nu har IFK Mariehamn ishockey anhållan om ordnade av offentlig tillställning inlämnad till polisen för resten av säsongen. 


Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. IFK Mariehamn ishockey