IFK hockey är redo för premiär i helgen

På lördag är det en efterlängtad seriepremiär när IFK Mariehamns hockeyherrar för första gången åker ut på isen för att få spela i division 2.
Premiärmatchen spelas i Stockholm mot ingen mindre än Hammarby. Dagen efter, alltså på söndag, spelar IFK i Islandia när Haninge kommer på besök.
– Vi är så redo vi kan bli, vi känner oss väl förberedda, säger tränare Calle Juslin-Nyqvist.

Målsättningen i första hand är att förnya kontraktet i division 2. Men utöver det siktar laget på att vara bland de nio bästa efter grundserien av de 15 lagen.
Efter grundserien kvalar de nio bästa om en plats i Hockeyettan. IFK får inte stiga dit, men kan vara med i kvalserien. Lagen på placering 10-13 har spelat klart den 14 februari och lagen på platserna 14 och 15 fortsätter i kvalserien för att försvara platserna i division 2.