Ida Zetterström byter team i USA

Shawn Reed och Ida Zetterström kör tillsammans. Bild från SRR:s facebook-sida.

Dragracingföraren Ida Zetterström ska kommande säsong köra med Shawn Reed Racing i den amerikanska serien NHRA.

Shawn Reed och Ida Zetterström ska dela på uppdragen som förare i teamets bil. Shawn Reed är en erfaren dragracingförare som gjorde comeback 2024 efter fyra års uppehåll. Säsongen 2025 slutade han på en total åttonde plats i Top Fuel-klassen.

Nu vill Shawn Reed kunna ägna sig mer åt affärer på sidan om dragracingen. Det gjorde att han behövde en förare till för att kunna genomföra en hel säsong och då gick frågan till Ida Zetterström som tackade ja.

– Jag ser det här som ett stort steg till att hitta partners och finansiering för att i framtiden kunna köra en hel säsong på egen hand och senare även tävla om mästerskapet, säger Ida Zetterström på teamets hemsida.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Dragracing
  4. Motorsport
|