Huvudpersonen ”Sverige” saknas i åtalet – misstänks vara storsäljare av narkotika till Åland

Åklagare Henrik Lindeman sa i rätten att ingen av de åtalade velat peka ut vem ”Sverige” är – troligen av rädsla.

Fem personer står åtalade för olika narkotikabrott, men den kanske egentliga huvudpersonen saknas. En person som i utredningen kallas ”Sverige” beskrivs som tungt kriminell och misstänks ha sålt stora mängder narkotika till Åland.

Polisen har ännu inte lyckats identifiera personen. Åklagare Henrik Lindeman sa i rätten att ingen av de åtalade velat peka ut vem ”Sverige” är – troligen av rädsla.

Åklagaren medger att de åtalade haft skäl att frukta för sin egen säkerhet, men påpekar samtidigt att det också förekommit diskussioner om en avsevärd ekonomisk vinning.

Polisutredningen tog sin början efter att den huvudåtalade åländska mannen i oktober i fjol körde i diket i Hammarland och senare greps. Enligt åklagaren var det efter gripandet som de övriga åtalade drogs in i härvan. Mannens sambo ska då ha försökt reglera de skulder som han hade till ”Sverige”.

Sambons försvar menar att hon agerat under extrem press och efter direkta hot från organiserad brottslighet. Enligt ombudet har hon handlat av rädsla för sitt eget och sitt barns liv, i ett försök att få skulderna avskrivna. Hon förnekar att hon haft någon roll i narkotikahanteringen eller att hon skulle ha förmedlat pengar.

Åklagaren konstaterade att dikeskörningen och gripandet var startpunkten för hela händelseförloppet. Skulder och rädsla kan, enligt honom, förklara situationen – men han betonade samtidigt att de åtalade ändå har agerat lagstridigt och förmedlat något som är allmänfarligt.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Narkotika
  3. Ålands tingsrätt
  4. Rättegång
|