Hund avlivad efter rabiesmisstanke – provsvar väntas under dagen

Hunden på bilden är inte den som avlivades på grund av rabiesmisstanke. foto: Josh Dobson, Wikimedia commons

En inhemsk hund som uppvisade kliniska symptom som kan tyda på rabies har avlivats. Prover är nu skickade till Livsmedelsverket.

– En privat veterinär har skött om en hund som uppvisade kliniska symptom som inte kan utesluta rabies. Misstankegraden är låg och vi väntar svar under dagen, säger veterinär Laura Ölander vid landskapsregeringen.

Efter misstanken om rabies isolerades hunden, som inte var vaccinerad mot rabies.
– Men hunden behövde avlivas eftersom den blev i sämre skick. Därför har vi skickat prover till Livsmedelsverket i och med att man inte kan ta rabiesprover på en levande hund, säger Laura Ölander som understryker att ägaren inte har gjort något fel.

Rabies är en väldigt allvarlig sjukdom.
– Om det skulle handla om rabies, som vi verkligen hoppas att det inte handlar om, måste alla de som möjligtvis blivit smittade snabbt få ett vaccin. Om man direkt får behandling kan man undvika att insjukna men om en människa blir sjuk och börjar uppvisa symptom finns det inget att göra och det leder alltid till döden, säger Laura Ölander.

Artikeln uppdaterad klockan 11.12

Taggar

  1. Nyheter
  2. Djur och Natur
|