Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

HS: Inga jättar i årets Tall Ships Races

Fartyget Kruzenštern. Foto: Fanny Schertzer/Wikimedia commons.

Helsingin Sanomat har undersökt var de ryska segelfartyg som bannlysts från The Tall Ships Races befinner sig. Efter Rysslands invasion av Ukraina har Sail Training International, STI, valt att utesluta alla ryska fartyg från evenemanget.

HS har undersökt var tre av de kända ryska segelfartygen befinner sig. Det handlar om fartygen Sedov, Kruzenštern och Mir.

Sedov har tidigare kallats världens största segelfartyg med sina 122 meter och har på sistone hållit till mestadels i Östersjön nära Kaliningrad och S:t Petersburg. Nuförtiden finns mer moderna segelfartyg som är större än Sedov. Sedovs första tur till Finland var under The Tall Ships Races i Mariehamn 1988.

Kruzenštern, Sedovs systerfartyg, har också hållit till i Kaliningrad och gjort korta utflykter till andra platser. Kruzenštern, ett fartyg på 114 meter, skulle ha deltagit i ett evenemang i Mariehamn 2017 som hedrade den åländska seglingstraditionen. Generalstaben hindrade dock fartyget från att anlända för att det skulle strida mot demilitariseringen att tillåta kadetter på Åland.

Mir är det yngsta av de stora ryska segelfartygen och har varit mer aktivt. Det 109 meter långa fartyget har nyligen seglat från S:t Petersburg till Baltijsk. Mir deltog i 1996 års Tall Ships Races i Mariehamn.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Emma Engqvist
Publicerad 22.7.2024 kl. 08:02